Avaldatud: 2024-02-09

Sagedasemad põhjused, miks arvuti katki läheb

Öeldakse, et kui teaks, kuhu kukud, siis paneks sinna varakult padja alla. Võiks arvata, et elektroonikaseadmete purunemisega on nagu kukkumisega – see juhtub äkki ja ootamatult. Kuid päris nii see siiski pole. Seda artiklit lugedes saad teada, mis põhjustab kõige sagedamini probleeme arvuti töös, ja oskad hinnata, kas peaksid oma ustava seadme aegsasti ennetavaks kontrolliks või puhastamiseks tehniku juurde viima.

Mis on sagedasemad põhjused, miks arvuti ei tööta enam nii, nagu peaks?

  • Vigased süsteemiregistrifailid. Igal arvutil, mis töötab operatsioonisüsteemiga Windows, on olemas ka Windowsi register. Register sisaldab mitmeid arvuti tõrgeteta töö ja funktsionaalsuse seisukohast olulisi faile. Aja jooksul võivad mõned neist failidest saada viga, paikneda vales kohas või üldse kaduda. Kui see juhtub, satub süsteemi register ohtu ja võib esineda häireid tarkvara töös. Parim viis tagada, et arvuti ei kukuks täiesti kokku, on käivitada Windowsi registri puhastusprogramm. Seda tüüpi programmid skännivad Windowsi registrit, teavitavad probleemidest ja teevad seejärel automaatselt ka parandusi. Kui arvuti ei tööta ka pärast registripuhastust ikka nii, nagu peaks, on kõige parem lasta seda kontrollida ja parandada asjatundlikul tehnikul.
  • Korrastamata failid. Windowsi operatsioonisüsteemi failikorraldus ei ole just kõige intuitiivsem. Põhimõtteliselt lammutab operatsioonisüsteem failid osadeks ja paigutab need arvuti mällu. Aja jooksul võivad need failid põhjustada sagedast arvuti kokkujooksmist. Õnneks aitab siin hädast välja kõvaketta defragmenteerimine. Programmi asukoht võib igas arvutis olla erinev, kuid tavaliselt on see leitav juhtpaneeli jaotisest „Süsteem ja turvalisus“. Defragmenteerija käivitamine iga paari kuu tagant aitab ennetada tarkvararikkeid.
  • Pahavara. Mõnikord võib see olla viirus, mis käivitub kogemata kahtlase e-kirja avamisel; vahel on tegemist automaatselt alla laaditud programmiga veebilehelt, millele klõpsasid tingimustele tähelepanu pööramata. Kuidas iganes pahavara arvutisse satub – ei ole kahtlust, et arvuti jõudlusele mõjub see hävitavalt. Selle jaoks tulebki rakendada turvatarkvara, mis hoiatab kahtlaste programmide eest, vältides nende paigaldamist, kui ka aitab neist vabaneda.
  • Liiga vähe vaba mälumahtu. Uue suurema mälumahuga arvuti ostmisel tundub maht esialgu peaaegu lõpmatu. Muidugi ei ole see tõsi. Ükskõik kui suur arvuti mälumaht esialgu ka ei tundu, on tõsiasi, et see võib täituda uskumatu kiirusega. Vaba mälumahtu võiks aeg-ajalt kontrollida jaotisest „Minu arvuti“. Kui näed, et ruumi on vähevõitu, soovitame kasutada arvuti puhastusprogrammi, mis aitab vabaneda seadme mahtu tarbivatest ebavajalikest failidest.
  • Ülekuumenemine. Arvuti keskseade ehk protsessor on varustatud ventilaatoriga, mis on mõeldud seadme korrapäraseks jahutamiseks. Vahel ei tööta ventilaator kulumise tõttu enam nii tõhusalt, mõnikord ei suuda see lihtsalt pideva arvutikasutusega sammu pidada. Hea uudis on see, et arvuti ventilaatori saab välja vahetada ja nii töötab seade kauem.

Mida teha, kui arvuti ei tööta korralikult?

Kui arvuti on muutunud aeglaseks, jookseb sageli kokku või teavitab tarkvarahäiretest ja sul pole aimugi, kuidas olukorda lahendada, usalda seade usaldusväärse teeninduse asjatundliku tehniku kätte. TSC volitatud teenindus teostab seadme diagnostika, et leida probleem ja see tõhusalt lahendada. Meie tehnikud kasutavad arvuti parandamiseks tootjapoolseid originaalvaruosi ja oma ulatuslikke kogemusi koos uusimate tehnoloogiavõimalustega. Tagame oma teenindusega täpsuse ja kvaliteedi ning pakume ka garantiid. Arvutit omal käel parandades ei anna garantiid keegi. Oleme uhked, et saame pakkuda läbipaistvat teenust – saad eelnevalt teada ligikaudsed remondikulud, samuti jälgida parandustööde kulgu.