Avaldatud: 2022-10-27

Kuidas valida ja hooldada kõrvaklappe?

Kuidas kõrvaklappe valida

Bluetooth või traadiga?

Hetkel klassifitseeritakse kõrvaklappe kõige sagedamini juhtmevabadeks või juhtmega kõrvaklappideks. Enamik tänapäevaseid nutiseadmeid on varustatud Bluetoothiga, kuid juhtmega kõrvaklapid on vähem paindlikum, sest portide kujud on erinevad, mis tähendab, et mitte just kõik kõrvaklapid ei sobi kõigile seadmetele. Samas on juhtmega kõrvaklapid endiselt populaarsed kasutamisel koos arvutiga.

Juhtmevabade kõrvaklappide eeliseks on see, et ei pea muretsema juhtmete sassimineku või kinnijäämise pärast, kuid juhtmega kõrvaklappidel on oluline eelis, et neid ei ole vaja laadida nagu juhtmevabasid.

Kui sageli on vaja kõrvaklappe laadida? Mõningaid kõrvaklappe laetakse iga kord, kui need spetsiaalsesse ümbrisesse sisestatakse. Teised, enamasti suuremad peavõruga klapid, vajavad juhtme otsas laadimist, seega võib laadimiste vaheline aeg oluliselt erineda ning see sõltub ka kõrvaklappide mudelist. Baltikumi kõige populaarsemad kõrvaklapid kestavad 4 kuni 30 tundi, seega tasub kõrvaklappe ostma minnes uurida nende aku kestvust, et leida enda jaoks sobivaimad.

Mudel

Kõrvaklappide kuju

Aku kestvus (laadimise järel)

Apple AirPods Pro

kõrvasisesed kõrvaklapid

kuni 5h

Samsung Galaxy Buds Pro

kõrvasisesed kõrvaklapid

kuni 5h

Xiaomi Mi Basic S

kõrvasisesed kõrvaklapid

kuni 4h

Haylou GT3

kõrvasisesed kõrvaklapid

kuni 4h

Jabra Elite 3

kõrvasisesed kõrvaklapid

kuni 7h

Acme BH420

kõrvasisesed kõrvaklapid

kuni 5h

JBL Tune 500BT

kõrvapealsed kõrvaklapid

kuni 16h

Bluedio H2

kõrvapealsed kõrvaklapid

kuni 40h

„Sport Wireless” i12

kõrvasisesed kõrvaklapid

kuni 4h

Huawei FreeBuds 4i

kõrvasisesed kõrvaklapid

kuni 10h

Philips SHB3075RD/00

kõrvapealsed kõrvaklapid

kuni 12h

Sony WH-1000XM3

suured kõrvapealsed kõrvaklapid

kuni 30h

Kompaktsus ja mürasummutus

Leidub kolme tüüpi kõrvaklappe, millest igaühel on oma eelised.

  • Kõrvasisesed kõrvaklapid. Kõrvasisesed kõrvaklapid on väikesed ja neid on kerge kaasa võtta. Üldiselt tagavad need hea ümbritseva keskkonna müra summutuse, kuid mõned neist võivad põhjustada ebamugavust, kui neid pikka aega järjest kasutada. 

  • Kõrvapealsed kõrvaklapid (kõrvaklambriga). Kõrvapealsed kõrvaklapid on enamasti kompaktsed, kuid ei taga eriti head mürasummutust ja ei ole kõige populaarsemaks valikuks. Seda tüüpi kõrvaklapid sobivad hästi sportimiseks, sest kõrvaklamber hoiab klapid paigas ka nt jooksmise ajal.

  • Peavõruga kõrvaklapid. Peavõruga kõrvaklapid on tavaliselt suuremad ja seega tagavad ka hea mürasummutuse. Samuti tagavad need parema helikvaliteedi ja tihtipeale on ka mikrofon parem, kuid need võtavad rohkem ruumi.

Miks kõrvaklapid ei tööta?

Kõrvaklappide kasutamine pole just alati positiivne kogemus. Varem oli suurimaks probleemiks kõrvaklappide juhtmete puntrasse minek, kuid juhtmevabade klappidega seda jama ei ole. Samas võib juhtuda, et klappidest ei tule heli, Bluetooth ei ühendu, helikvaliteet on kehv või klapid lihtsalt suruvad kõrvadele ja tekitavad kasutajale ebamugavust.

Kui kõrvaklappidest ei tule heli, võib sellel olla erinevaid põhjusi ning see ei tähenda, et need on tingimata vigased. Kontrollige, kas

  • kõrvaklapid on ühendatud heli allikaga - et juhe on korralikult sisestatud ja kõrvaklappide port on puhas, või et Bluetooth on sisselülitatud;

  • kõrvaklappide või heli allika heli on sisselülitatud; 

  • juhtmevabade kõrvaklappide aku hakkab tühjaks saama.

Seega soovitame esmalt kontrollida ühendust ja kui see probleeme ei lahenda, panna kõrvaklapid laadima. Kui kõik tundub korras olevat, võib olla saabunud aeg kõrvaklapid hooldusse viia.

Juhtmevabad kõrvaklapid ei ühendu telefoni või arvutiga. Kontrollige, kas

  • kõrvaklapid on kõige rohkem paari meetri kaugusel seadmest;

  • kõrvaklapid ja/või telefon/arvuti on juba mõne teise seadmega ühendatud;

  • kõrvaklappide sisse- ja väljalülitamine ning seadme taaskäivitamine lahendab probleemi.

Kui need võtted ei aita, võivad kõrvaklapid olla kahjustunud ja need tuleb viia spetsialistile ülevaatamiseks.

Kui kõrvaklapid suruvad kõrvadele või on ebamugavad, kontrollige, kas:

  • need on ehk nt vales asendis valedes kõrvades;

  • nendele on olemas erinevas suuruses vahetatavaid otsakuid.

Kõrvaklappide kandmisel soovitatakse iga tunni aja tagant paus teha ja kõrvadel puhata lasta.

Kõrvaklappide helikvaliteet on väga kehv. Tihtipeale on see nii kõrvaklappide puhul, mis ei ole kvaliteetsed ja lihtsalt ei ole hästi valmistatud, kuid seda võib esineda ka korralike kõrvaklappide puhul ja selleks on kolm põhjust: 

  • probleem kõrvaklappide pordiga (kui kasutatakse juhtmega kõrvaklappe);

  • teised ümbritsevad seadmed tekitavad elektroonilist interferentsi;

  • kõrvaklappide kuularitesse on kogunenud mustus.

Helikvaliteedi parandamisel võib abiks olla nende puhastamine - puhtaks tuleks teha nii kõrvaklappide pordi otsak kui klapid ise.

Kuidas kõrvaklappe puhastada?

Mustuse kogunemine kõrvaklappidesse võib põhjustada kehva helikvaliteeti ja isegi seda, et klappidest ei tule piuksugi. 

Kindlasti tuleb kõrvaklappe puhastada ja sellega saab igaüks kodus hakkama. Kõrvaklappide puhastamine ei ole keeruline ja selleks on vaja vaid paari asja: 

  • pehmet, kuiva, ebemevaba lappi;

  • vatti;

  • pehmet harja, nt kuivade ja pehmete harjastega hambaharja.

Kõrvasiseste kõrvaklappide puhastamiseks tuleb:

  1. pühkida neid pehme, kuiva, ebemevaba lapiga;

  2. eemaldada silikoonotsakud (kui kõrvaklappidel need olemas on);

  3. eemaldada kõrvavaik ja mustus vatitupsuga ning harjata kõrvaklappe kuiva ja puhta harjaga nii, et kuulari osa on suunatud allapoole.

Peavõruga kõrvaklappide puhastamiseks tuleb:

  1. pühkida kuiva ja ebemevaba lapiga puhtaks kogu komplekt, keskendudes eriliselt kuularite alale;

  2. puhastada kuularite ala ka harjaga;

  3. puhastada ka kogu kõrvaklappide pehmenduste ala.

Oluline! Kõige olulisem on, et puhastamisel ei tohi kasutada palju jõudu ega vedelikke, sest need võivad kõrvaklappe kahjustada. 

Kui kõrvaklappe ei puhastata korrektselt, võib see mõjutada garantii kehtivust. Seetõttu soovitame uurida juhtivate tootjate - Apple ja Samsungi - kodulehti ja õppida, kuidas õigesti kõrvaklappe puhastada ja millisel juhul on saadaval garantiiteenused.

Remontida ja puhastada või osta uued kõrvaklapid?

Kui ei ole aru saada, miks kõrvaklapid enam ei tööta või kui esineb probleeme, siis saame kõrvaklappidele diagnostikat teha! Vigaseid kõrvaklappe testitakse, et mõista, mis on probleeme põhjustanud ja lisaks ka seda, millise võimaliku hinna eest neid võiks remontida saada. Kui probleem on väike, tasub kõrvaklappe kindlasti remontida, kuid probleem on oluline (või on neid mitu), siis võib olla tasuvam uued kõrvaklapid osta. Kuid kõrvaklappide kahjustuste ulatuse kohta saame anda teavet alles pärast diagnostikat, seega soovitame kaaluda klappide remontimist või äraviskamist ja uute ostmist alles pärast diagnostikat.

Kui kõrvaklappidel tekivad probleemid garantiiperioodi jooksul, siis pidage meeles, et me pakume ka garantiiremondi teenuseid. Kui kõrvaklappide garantii kehtib, siis on see odavam kui uute klappide ostmine. Garantiiremont tähendab, et kõrvaklappe remonditakse ning teisi hooldustöid teostatakse tootja juhiste kohaselt, kasutades heakskiidetud tööriistu, kõige asjakohasemaid meetodeid, moodsat varustust ja muidugimõista originaalvaruosi, sest oleme volitatud hoolduskeskus. 

Kui üks juhtmevaba kõrvaklapp või laadimiskarp on kadunud, saame aidata uue vajaliku komponendi hankimisega ning paaritada selle olemasoleva komplektiga, et neid saaks uuesti kasutada.