Avaldatud: 2022-10-04

Miks mu telefoni aku nii kiiresti tühjeneb?

Telefoni aku on nagu inimese süda - see vastutab telefoni elu eest. Mõnikord saab aku väga kiiresti tühjaks, kuid see paneb mõtlema, kas see ikka nii kiirelt peaks toimuma. Esiteks on oluline mõista, kas aku toimib korrektselt - kui kaua peaks seade pärast täislaadimist vastu pidama ning millal peaks telefoni aku välja vahetama.

Milline on normaalne aku kestvus?

Enamikel tänapäeva nutitelefonidel on liitium-ioonaku. Aku kestvust mõõdetakse milliampertundides (mAh) - mida rohkem mAh, seda kauem telefon vastu peab. Enamike tänapäevaste nutitelefonide akude mahutavus jääb vahemikku 4000 kuni 7000 mAh, mis tähendab, et uuemate telefonide akude kestvus peaks ilma laadimiseta olema vähemalt päev (8-10h). Telefoni konkreetne kestvus sõltub telefoni mudelist ja seadme erinevatest omadustest, nt telefoni ekraani suurusest, resolutsioonist, pildivärskenduse sagedusest ja ekraanis kasutatavatest tehnoloogiatest, aga ka seadme protsessori omadustest, tarkvara efektiivsusest jne. Samuti mängib rolli see, kuidas telefoni kasutatakse - kui aktiivselt ja sagedasti seadet kasutatakse, kui ere on ekraan ja millised funktsioonid või rakendused taustal töötavad. Kui telefoni ekraani eredus on seatud kõrgele ja samal ajal on avatud suur hulk rakendusi, siis tühjeneb nutitelefoni aku kiiremini. Samuti tuleb mainida, et uue telefoni aku toimib loomulikult paremini kui mõnda aega kasutatud aku, sest aku töö võimsus väheneb kasutusaja jooksul järk-järgult, sest aku sees toimuvad ümberpööramatud keemilised protsessid.

Kõige populaarsemate nutitelefonide aku mahutavus (mAh):

Seade

Aku mahutavus (mAh)

Apple iPhone 12

2815

Apple iPhone 11

3110

Samsung Galaxy A52

4500

Samsung Galaxy A12

5000

Samsung Galaxy S21

4000

Samsung Galaxy Fold3

4400

Samsung Galaxy Flip3

3300

Xiomi Poco X3 pro

5160

Huawei Nova 9

4200

Mis mõjutab telefoni aku kestvust?

Akut võib sadu kordi laadida ja tühjaks laadida, kuid järk-järgult see kulub ja kaotab oma algse võimsuse. Kahjuks ei ole hetkel akudes kasutatav tehnoloogia ideaalne ja akudes toimuvad järk-järgult ümberpööramatud protsessid. See on olemasolevate tehnoloogiate piirang, sest kuigi need tagavad kiire ja mahuka energiasalvestuse, ei suuda need tagada, et aku toimivus jääb pikaajalise kasutamise järel samaväärseks. Kõik kasutuses olevad tehnoloogiad on sellest või muudest faktoritest mõjutatud. Aku toimivust pika aja jooksul saab säilitada, kui järgitakse aku tootja soovitusi laadimise/tühjakslaadimise omaduste ja kasutustingimuste osas. Aku võimsuse vähenemisse pika aja jooksul panustavad kõige enam järgmised tingimused: aku temperatuuri tõus ja aku pidev 100% juurde laadimine (aku juhtme küljes hoidmine).  

Kuid kui avastate, et uue telefoni aku saab ootamatult kiiresti tühjaks, siis on aku defektsus või kulumine ebatõenäoline. Pigem on probleem järgmine.

  1. Akut kulutab kõige enam ekraan, eriti kui seda kasutatakse kõrge eredustasemega. Soovitus on lülitada sisse automaatne ereduse juhtimine või vähendada ekraani eredust käsitsi, kuid kui see ei ole mugav, siis võib ereduse vähendamise asemel lülitada sisse telefoni ekraani tumeda režiimi (rakenduste taust muutub valge asemel mustaks), mis samuti aitab akut säästa.
  2. Aku kiiresse tühjenemisse võivad panustada ka erinevad rakendused. Näiteks kui rakendus töötab tihtipeale taustal, sünkroniseerib andmeid või teostab muid funktsioone, siis tühjeneb aku kiiremini. Mõnikord on kolmandate osapoolte rakendustes tarkvaravigu, mis võivad põhjustada aku kiiremat tühjenemist või teisi probleeme. Telefoni seadetest on võimalik vaadata, millised rakendused viimaste päevade või nädalate jooksul kõige enam akut on kulutanud ning kui tundub, et rakendus kasutab akut ootamatult palju, siis soovitame see desinstallida või selle seadistusi muuta.
  3. Ja muidugimõista, mida rohkem telefoni kasutad, seda kiiremini see tühjaks saab. Kui vaba aja tegevuste hulka kuulub mängu mängimine või YouTube’ist videote vaatamine või kasvõi Twitteri poolitatud ekraanilt Twitchi otsestriimi vaatamine, siis on ootuspärane, et aku saab suhteliselt kiiresti tühjaks.
  4. Kui tuleb kasutada rohkelt andmesidet (videote vaatamisel, videokõnede tegemisel, suurte failide allalaadimisel või rakenduste paigaldamisel ja värskendamisel), siis on aku säästmise seisukohalt parem kasutada Wi-Fi ühendust, sest mobiilne andmeside kulutab akut kiiremini. Pildigalerii pilve sünkroniseerimist on parim teha õhtul või öösel, kui ei pea aku kestvuse pärast muretsema.

Kuidas tean, millal telefoni akut vahetada?

Mõnikord mõjutab telefoni aku kestvust aku ise, mitte telefoni kasutamine või välised tingimused. Telefonide vananedes vananeb ka aku ja see ei ole siis enam sama võimas kui varem. Hetk, mil aku ei ole enam võimeline algset maksimaalset võimsust edastama, sõltub sellest, kuidas telefoni on kasutatud, kuid tavaliselt saabub see moment kahe või kolme aasta pärast ja sellest annab märku aku märkimisväärselt kiire tühjenemine. Telefonides sisalduvad liitium-ioonakud annavad kasutusaja lõppemisest aja jooksul märku ka teisiti, aku ülekoormust näitab nt aku paisumine või pikka aega kuum olemine. Sarnaselt võib akuprobleemidest teada anda ka telefoni ootamatu väljalülitumine, eriti madala keskkonnatemperatuuri juures.  Kui telefoni aku on paisunud, soovitame see esimesel võimalusel välja vahetada, et vältida nutitelefoni teiste osade kahjustamist.

Kui meile tuuaks kahjustunud aku, teeme telefonile diagnostikat ja kui oleme kahjustuste ulatuse selgeks saanud, anname teada, mida remondi jaoks teeme ja kui palju see maksma läheb ning enne remonti on umbkaudne hind juba teada. On oluline meeles pidada, et aku vahetamine, nagu mistahes teine hooldus ja remont, viiakse läbi seadme tootja juhiste kohaselt, kasutades heakskiidetud tööriistu, kõige asjakohasemaid meetodeid, moodsat varustust ja loomulikult, originaalvaruosi, sest meie keskus on enamike populaarsete nutiseadmete tootjate volitatud hoolduskeskus.