Avaldatud: 2023-06-19

Kuidas teha seade eakatele ligipääsetavamaks?

Seeniorid on väga nutikad - nad on alati valmis tehnoloogiliste arengutega sammu pidama ja kasutama kõige uuemaid arvuteid, telefone ja nutikellasid. Kuid vahel on vaja seadme kasutusvalmidust seadistada. Seetõttu on oluline valida telefon, mille kasutamine on seeniorite jaoks lihtne ning seadistada see nii, et telefoni kasutamine oleks kerge ja stressivaba.

Kuidas seeniorile telefoni valida?

Enam ei kehti arusaam, et seenioritele „sobib vaid nuputelefon“. Seeniorid on valmis kasutama ka puuteekraaniga telefone. Tihtipeale on need isegi mugavamad, sest neil on suuremad ekraanid ja parem ülevaade nii rakendustest kui teabest. 

Telefoni valimisel on väga tähtsaks omaduseks selle suurus - telefon peaks olema seeniorile käes hoidmiseks mugav. Pööra tähelepanu telefoni keelevalikule - kui räägid läti või vene keelt, siis ei ole mõtet valida telefoni, milles on vaid inglise keele võimalus. 

Põrutuskindlus on samuti oluline - sarnaselt meie kõigiga võivad ka seeniorid telefone maha pillata, seega soovitame valida põrutuskindlam seade. Sellega kindlustate, et telefoni kukkumisel on suurem tõenäosus selle terveksjäämiseks.

Kuidas seadistada telefoni, et seenioritel oleks seda lihtsam kasutada?

Kui telefon on välja valitud, tuleb see seeniori jaoks ära seadistada. Alustage seeniori jaoks vajalike rakenduste paigaldamisest ja kohandage kodukuva, kustutades seeniori jaoks mittevajalikud rakendused ja jättes alles vaid seeniori jaoks kasulikud rakendused. Kodukuvale saab panna ka kiirvaliku ikoone, mis võimaldavad seenioril kiirelt ja lihtsalt lähedastele helistada.

Suurenda ka kirjasuurust - nii on seenior kergem seadmelt teksti lugeda ning sõnumeid kirjutada ja saata. Android 13.0 puhul saab kirjasuurust muuta järgmiselt:

  1. Seaded

  2. Üldseaded

  3. Samsungi klaviatuuri seaded

  4. Suurus ja läbipaistvus (reguleeri klaviatuuri suurust - tee see suuremaks)

  5. Kirjasuurus (reguleeri kirjasuurust)

Selleks tee iOS 16.3 puhul nii:

  1. Seaded

  2. Juurdepääs

  3. Ekraan ja teksti suurus

Kuna seenioritel võib olla probleeme ka kuulmisega, siis soovitame seada telefoni heliteavitused valjemaks. Niimoodi ei jää olulised kõned märkamata ja helistaja ei pea seeniori pärast muretsema hakkama. Android 13.0 puhul saab reguleerida helitugevust nii:

  1. Seaded

  2. Heli ja vibratsioon

  3. Helitugevus

  4. Kolm punkti ülal paremas nurgas

  5. Meedia helitugevus

  6. Sees

  7. Kohandatud helitugevus - suurenda maksimumini

 

iOS 16.3 puhul saab reguleerida helitugevust nii:

  1. Seaded

  2. Heli ja haptika

  3. Helin ja teavitused

Ka vilkuvad teavitused võivad olla tõhusad. See tähendab, et teavituse korral hakkab valgus vilkuma. See köidab seeniori tähelepanu ja nii ei jää teavitused märkamata.  Selle funktsiooni seadistamiseks Android 13.0 puhul tee nii:

  1. Seaded

  2. Juurdepääs

  3. Täpsemad seaded

  4. Vilkuvad teavitused

  5. Lülita sisse kaamera vilkuvad teavitused

iOS 16.3 puhul saab reguleerida vilkuvaid teavitusi nii:

  1. Seaded

  2. Juurdepääs

  3. Heli/visuaal

  4. Lülita sisse LED-iga vilkuvad teavitused

Tänapäeval saab telefoniga pea kõike teha, seega on rakenduste valik tihtipeale suhteliselt keerukas ja otsitavat on raske leida, kuid Androidi telefoni saab kohandada seenioritele nii, et selle kuvade väljanägemine on lihtsustatud. Selle funktsiooni seadistamiseks Android 13.0 puhul tee nii:

  1. Seaded

  2. Ekraan

  3. Lihtsustatud režiim

Samuti on oluline võtta aega, et õpetada seenioritele telefoni kasutamist! Seega... kui oled telefoni seeniori vajadustele vastavaks kohandanud, siis anna see seeniorile ja õpeta talle järk-järgult erinevaid funktsioone, alustades telefoni lukustusest vabastamisest kuni helistamise ja sõnumite saatmiseni, ning seejärel katsetage ka keerulisemaid rakendusi.

Millised rakendused on seeniorile kasulikud?

Seeniorite telefonidesse on kindlasti vaja rakendusi, mis võimaldavad neil suhelda lähedastega, saata ja võtta vastu pilte ning videoid, samuti spetsiifilisi terviserakendusi.

Seenioritele kasulikud rakendused:

  1. Whatsapp (saadaval nii Androidi kui iOS telefonidele) – see rakendus võimaldab suhelda vaid tekstsõnumitega, kuid samas saata ka visuaalset materjali. Rakenduses on ka videokõnede funktsioon.

  2. Medisafe (saadaval nii Androidi kui iOS telefonidele) – see rakendus tuletab seeniorile meelde ravimite võtmise aegu. Samuti võimaldab see pereliikmetel teada saada, kas teatud ravim on võetud või mitte.

  3. Durcal (saadaval nii Androidi kui iOS telefonidele) – see rakendus võimaldab lähedastel näha, kus seenior antud hetkel asub.

Kui rakendused on paigaldatud ja seadistatud, siis on seeniori telefon kasutamiseks valmis. Oluline on näidata seeniorile, et telefon teeb tema elu kergemaks, mitte raskemaks. See teeb erinevate asjade tegemise lihtsamaks. Ainsaks võtmefaktoriks on see, et tuleb teada, kuidas midagi kasutada.

Kui aga seeniori telefoni mikrofon on liiga vaikne, helisignaale pole kuulda või telefonis ei tööta teised funktsioonid, siis too see meile. Püüame telefoni originaalvaruosade ja moodsa remondivarustuse abil taas ellu äratada, sest oleme volitatud hoolduskeskus!