Avaldatud: 2023-06-01

Kuidas pikendada telefoni aku eluiga?

Kas tunned, et telefoni aku saab aja jooksul järjest kiiremini tühjaks? Tõsi on, et igat tüüpi akude tõhusus muutub aja jooksul järjest väiksemaks. Need ei ole mõeldud kestma igavesti, kuid mõnede, peamiselt laadimisega seotud harjumuste juurutamise kaudu on võimalik aku eluiga pikendada?

Kuidas telefoni õigesti laadida?

Telefoni akule on ette nähtud teatud laadimistsüklite arv (laadimiste arv 0-st 100 protsendini). Kuid laadimistsükkel ei lähe arvesse, kui telefoni laetakse siis, kui aku pole veel päris tühi, või kui telefoni täiesti täis ei laeta. Aku täiesti täis hoidmine või selle alati nulli tühjakslaadimine võib seda kahjustada ja selle tõhusust vähendada. Seega...

  1. Ära oota, kuni telefon on täiesti tühjaks saanud. Ühenda see varakult vooluvõrku, näiteks siis, kui see jõuab 20% piirile.

  2. Ära lae akut alati 100%-ni täis. Aku pidev 100%-ni täis laadimine kiirendab aku kahjustumist. Aku täiesti täis laadimine ei hävita seda, kuid selle laadimine nt 80%-ni pikendab telefoni aku eluiga.

Laadimisharjumuste hulka kuulub ka telefoni ööseks laadima jätmine. See on paljudele tavapärane tegevus, kuid see võib aku kestvust vähendada. Telefoni laadima jätmine, kui aku täituvus on 100%, seab aku suure pinge alla ja panustab ka ülekuumenemisesse. Kui telefoni öine laadimine on vältimatu, siis jälgi, et see asuks jahedas ja hästi ventileeritud kohas, mitte padja all.

Originaallaadija kasutamine on samuti oluline. Soovitame kasutada originaallaadijat, sest teiste laadijate pingenäitajad võivad erineda telefoni tootja soovitatust. Mitteoriginaallaadija kasutamine võib panna telefoni aku liigse pinge alla ja see mõjutab nii akut kui telefoni üldist jõudlust.

Telefoni laadimisel tuleks vähendada samaaegset kasutust. See tähendab, et samal ajal ei tohiks vaadata videoid, mängida mängi mänge või kasutada teisi rohkelt energiat võtvaid rakendusi. Parim variant on telefon laadimise ajaks välja lülitada, kuid kui teed laadimise ajal mõne telefonikõne või surfad netis, siis ei ole see samuti väga kahjulik. Peamine on see, et telefoni ei tohiks üle koormata, sest nii võib seade ja aku üle kuumeneda ning aku eluiga lüheneb kiiresti.

Telefoni laadimine on tähtis ka siis, kui oled otsustanud selle ära panna ja seda tükk aega mitte kasutada. Sellisel juhul ei tohiks laadida akut kohe 100% täituvuseni, sest see võib põhjustada aku tühjenemist aja jooksul. Soovitame laadida aku esmalt 50% täituvuseni (ja vajadusel võib mõne tunni pärast selle uuesti laadijasse panna ning täiesti täis laadida). Nii saad tagada, et telefoni on võimalik kasutada ka pärast pikaaegset seismist.

Mida peaks telefoni aku parema kestvuse tagamisel veel arvestama?

Telefoni aku väga kiire lagunemise vältimiseks tasuks juurutada mitmeid telefoni omaduste ja funktsioonidega, aga ka telefoni hoiustamisega seotud harjumusi.

Väliste tingimuste kõige olulisem faktor on keskkonna temperatuur. Kokkupuude väga kõrgete või madalate temperatuuridega põhjustab aku kiire tühjenemise ja ei mõju akule hästi. Telefonid töötavad kõige paremini toatemperatuuril, mis jääb 20 °C ringi. Püüa vältida telefoni kasutamist, kui ümbritseva keskkonna temperatuur on alla 0 °C, seega talvel tuleks mõelda ka telefoni ümbrisele, mis vähemalt veidigi telefoni külma eest kaitseks. Telefoni laadimine selliste külmade temperatuuride juures ei ole soovitatav. Kõige parem on laadida akut temperatuuril 5 °C-35 °C (kuid kui seade ja/või laadija lähevad laadimise käigus kuumaks, siis peaks seadme toiteallikast lahti ühendama).

Telefoni aku ebasobivate temperatuuride eest kaitsmisele lisaks leidub mitmeid viise sagedase laadimise vältimiseks.

  1. Kasuta energiasäästurežiimi - selles režiimis ei raiska telefon energiat ning see aitab suurendada laadimiste vahele jäävat aega.

  2. Värskenda telefoni kohe, kui seda pakutakse - mõnikord leidub tarkvaras vigu, mis kurnavad akut, seega võivad ka tootjatepoolsed tarkvaraparendused telefoni jõudlust ja aku kestvust parandada.

  3. Kui Wi-Fit ja Bluetoothi parajasti ei kasutata, lülita need välja - need funktsioonid kurnavad akut, sest seade otsib pidevalt võrke või teisi ühendatavaid seadmeid.

  4. Vaata üle oma asukohaseaded - kõige parem variant on lubada rakendustel kasutada asukohateavet vaid rakenduste kasutamise ajal (kui asukohateave üldse tegelikult vajalik on), sest sarnaselt Wi-File skannitakse asukohateavet pidevalt.

  5. Lülita välja nutikad abilised nagu Siri ja Google Assistant - need funktsioonid võivad olla väga kasulikud, kuid need kurnavad telefoni akut, eriti juhul, kui need pidevalt häälkäsklusi kuulevad.

  6. Vähenda ekraani ereduse taset - ekraani eredus on telefoni aku kõige suurem kulutaja. Aku täituvuse hoidmiseks sea eredus kõige madalamale tasemele, kus veel kõike näed.

  7. Seadista tume režiim - tumeda režiimi kasutamisel ei tarbi telefon toidet suure ereduse tagamiseks, seega võib tumeda režiimi rakendamine pikendada aku kestvust kuni 30%.

  8. Vähenda ekraani sisselülitatud oleku aega või pikenda aega, mille järel ekraan mittekasutamisel automatselt välja lülitub - puudub vajadus hoida telefoni ekraani sees 10 minutit, kui seda ei kasutata, sest see on vaid aku kurnamine. Soovitame seadistada automaatse lukustamise ajaks 1 minuti või 30 sekundit.

Kuidas kontrollida telefoni aku seisukorda?

Nii iPhone kui Android võimaldavad vaadata aku seisukorda ja nii saad teada, millises mahus iga rakendus akut kasutab ja millises seisukorras aku hetkel on.

Selleks tee OS 16.3 puhul nii:

  1. Seaded

  2. Aku

  3. Aku seisukord

  4. Maksimaalne täituvus - see näitab aku täituvust võrrelduna 100%-ga, kui aku veel uus oli. Apple soovitab vahetada aku välja, kui täituvus langeb alla 80%.

Android 13.0 puhul saab vaadata aku seisukorda nii:

  1. Seaded

  2. Aku ja seadme hooldus

  3. Diagnostika

  4. Aku olek - siin näidatakse aku olekut (normaalne, hea või kehv), kuid siin ei ole võimalik näha nii palju infot, kui iOS seadmete omanikel.

Kui ülaltoodud seadistuste vaatamisel märkad, et telefoni aku jõudlus on märkimisväärselt vähenenud või kui oled mures, et telefon on jõuetu, siis too see meile hooldusesse. Kui tood oma kahjustunud akuga telefoni meie kätte, siis teostame diagnostika ja kui oleme kahjustuste ulatuse kindlaks teinud, anname teada, mida remondi jaoks teeme ja kui palju see maksma läheb. Remondi umbkaudse hinna saad ka ise välja uurida. On oluline meeles pidada, et aku vahetamine, nagu mistahes teine hooldus ja remont, viiakse läbi seadme tootja juhiste kohaselt, kasutades heakskiidetud tööriistu, kõige asjakohasemaid meetodeid, moodsat varustust ja loomulikult, originaalvaruosi, sest meie keskus on enamike populaarsete nutiseadmete tootjate volitatud hoolduskeskus.