Avaldatud: 2023-02-06

Kuidas leida kadunud seadet?

Võtame nutiseadmed kaasa peaaegu igale poole, kuid vahel jäävad need kogemata maha või halvemal juhul varastatakse. Kadunud telefon põhjustab suurt muret, seega järgnevalt kirjeldame, mida teha, kui kaotad oma telefoni ja kuidas seda kergemini leida.

Millised seadmed kõige sagedamini kaduma lähevad?

Kõige sagedamini kaovad nutitelefonid, kuid kaotada võib ka tahvelarvuteid, nutikellasid ja juhtmevabasid kõrvaklappe. Lapsed kaotavad kõige enam oma telefone ja kuna laste eelnevaid käike pole sageli väga lihtne paika panna, on hea omada rakendusi, mis seadet üles otsida aitavad. Kuid selliste rakenduste kasutamiseks peab telefon olema sisse lülitatud (aku ei tohi olla tühi).

Mida teha, kui su telefon või mõni muu seade on kadunud?

Kadunud või varastatud telefoni võib aidata leida rakendus Find My Device (leia minu seade). Rakendus võimaldab vaadata kadunud seadme asukohta, esitada seadmest helisignaali (ka siis, kui seade on vaiksel seadistusel) ning kustutada seadmest andmeid, et selle leidjal ei oleks sellele ligipääsu.

Android

Kuidas leida kadunud Androidi seadet? Androidi seadmetel on rakendus Find My Device automaatselt sisse lülitatud (kui seade on seotud Google kontoga). Telefoni leidmiseks ja lukustamiseks või andmete kustutamiseks peab telefon olema sisse lülitatud, sellel peab olema lubatud mobiilse andmeside või Wi-Fi ühendus ning asukohateabe jagamine, samuti eelnevalt mainitud Google konto seotus. Logige Androidi veebilehel sisse oma Google kontoga, valige kadunud seade ja vaadake kaarti, millel kuvatakse telefoni umbkaudne asukoht sel ajahetkel või selle viimane teadaolev asukoht (kui rakendus telefoni ei leia). Järgmised etapid sõltuvad olukorrast.

  • Võite esitada helisignaali. See tähendab, et kadunud seade esitab 5 minuti jooksul telefoni kõne helinat maksimaalsel helitugevusel. Kui telefon on kadunud kuhugi koju, aitab see funktsioon seadme kiirelt ja lihtsalt üles leida. 

  • Seadme kaitsmiseks saab lukustada selle PIN-koodi, parooli või kujundiga (kui seadmel pole varem ekraanilukku olnud, saab selle seadistada). Android pakub ka suurepärast võimalust lisada lukustusekraanile sõnum või telefoninumber, mis annab leidjale võimaluse sinuga ühendust võtta.

  • Võimalus on andmeid kustutada. See tegevus on ümberpööramatu ja andmeid ei saa taastada (kui need pole just salvestatud telefonivälisele platvormile). Andmete kustutamise järel vajate nutitelefoni edasiseks kasutamiseks tõenäoliselt Google konto parooli. 

iOS

Kuidas leida kadunud iOS seadet? Kui olete kaotanud oma Apple seadme, siis kasutage Find My (leia minu) rakendust. Kadunud telefoni saab otsida mõnest teisest Apple seadmest, millel on kõige uuem iOSi versioon ja millesse on sisse logitud sama Apple ID-ga.  Find My rakendust saab kasutada kadunud seadme otsimiseks ka pereliikme telefonist, juhul kui olete seotud Family Sharing funktsiooni kaudu, samuti võib kasutada iCloudi veebilehte

Igal kadunud iOS seadmel on veidi erinevad funktsioonid, mis saavad otsimisel abiks olla. Kõigil on võimalus vaadata seadme asukohta ja enamik suudavad esitada seadmest helisignaali. Androidist erinevalt ei pea Apple seadmel selle leidmiseks olema sisselülitatud mobiilandmeside või Wi-Fi ühendust. Seade peab olema sisse lülitatud (aku ei tohi olla tühi) ja lubatud peab olema Find My rakenduse kasutamine. 

  • Sarnaselt Androidile on võimalik kaitsta oma seadet ja suhelda sellega, kelle käes seade on. Sellisel juhul tuleb lubada funktsioon Lost Mode (kadunud režiim), mis viitab asjaolule, et seade on kadunud. Siis lukustatakse seade parooliga ja telefoni lukustusekraanile saab lisada teate, mis annab leidjale teavet selle kohta, kuhu seade tagastada.

  • Samuti on võimalik seadmest andmeid kustutada. Find My rakenduses tuleb leida kadunud seade ja valida Erase This Device (kustuta see seade). Sellega kustutate seadmest kõik andmed. Kui kustutate andmed seadmest, millel on iOS 15, iPadOS 15 või hilisem, siis on endiselt võimalik kasutada Find My rakendust, et esitada seadmest helisignaali.

Kas Find My Device rakendusest on alati kasu?

Nagu ülal juba mainitud, saab nii Androidi kui iOSi seadme otsimise rakendusi kasutada vaid siis, kui seadmed on sisselülitatud. Kui su telefon on kadunud ja sa seda ise ei leia (see on väljalülitatud), võid võtta ühendust telekommunikatsiooni teenusepakkujaga, kes saab lukustada sinu seadme IMEI koodi. See tähendab, et keegi teine ei saa su telefoni kasutada ja vaid sina saad selle lukustusest vabastada. Telefoni IMEI koodi blokeerimiseks tuleb pöörduda telekommunikatsiooni teenusepakkuja poole, esitada ID-tunnistuse ja dokumendid, mis tõendavad, et ostsid telefoni (kviitung, leping) ning kus on märgitud seadme IMEI kood. Seadet saab lukustada vaid siis, kui sul on ostudokumendid ette näidata.