Avaldatud: 2023-05-23

Ära lase telefonil oma aega varastada

Igapäevaelu ilma telefonita? Vaid selline mõte muudab igapäevaelu tuhmimaks. Telefonis on kõik olemas ja seetõttu kipume arvama, et me ei suuda ilma telefonideta elada ning et need kontrollivad meie elusid. Sellise tunde vältimiseks on aga telefonidel erinevaid funktsioone, mis võimaldavad planeerida ja kontrollida seadme kasutamise aega, seega saab telefon teenida sind, mitte vastupidi.

Telefoni igapäevase kasutusaja piiramine

Enamikes telefonides leidub andmeid sellest, kui kaua telefoni päevas kasutatakse ja kui kaua on ekraan sees olnud (ekraaniaeg). Andmed võimaldavad analüüsida, milliste rakenduste peale kõige rohkem aega kulub. Paljud meist ei taju kui palju aega me tegelikult nutiseadmetes veedame, seega selle teabe mõistmisest võib saada telefoni kasutusharjumuste muutmise esimene samm. Otsi seadme seadistustest ekraaniaja funktsiooni. Võibolla otsustad oma ekraaniaja limiidi juba vaid telefonikasutust vaadates.

Kuid kas oled olnud olukorras, kus vaatad vaid teavitust ja leiad end tund hiljem ikka Instagrami või Facebooki sügavusi sirvimas? Selle ennetamiseks saab panna nutitelefonile piirangud, kui mitu minutit või tundi päevas lubad endal telefoni või teatud rakendusi kasutada.

iOS 16.3 ekraaniaja piirangute muutmiseks tee nii: 

  1. Seaded

  2. Ekraaniaeg

  3. Rakenduste piirangud

  4. Siit saab valida, kas seada ekraaniaja piirangud ainult enda telefonile või ka lapse telefonile (kui seadmed on Family Sharing rakenduse kaudu seotud).

Android 13.0 ekraaniaja piirangute muutmiseks tee nii:

  1. Seaded

  2. Digitaalne heaolu ja lapsevanemlus

  3. Kogu päeva ekraaniaega näed valiku Ekraaniaja eesmärk

  4. Eraldiseisvate rakenduste jaoks saab seadistada ekraaniaja Rakenduste taimeritest

Loobu ebavajalikest teavitustest

Tihtipeale ongi teavitused need, mis panevad telefoni vaatama, kuid need pole just alati olulised (nt teavitused uutest mängudest või sotsiaalmeediast). Seetõttu tasuks seadistada nutitelefoni seadeid nii, et teavitusi tuleb vaid rakendustest, mille teavitusi soovid ja vajad, ning mis sind liigselt rööpast välja ei kalluta.

iOS 16.3 puhul saab seda teha nii:

  1. Seaded

  2. Märguanded

  3. Siri soovitused

  4. Lülita teavitused välja kõigi rakenduste puhul, millelt sa neid enam saada ei taha.

Android 13.0 puhul saab seda teha nii:

  1. Seaded

  2. Märguanded

  3. Hõlmatud rakendused

  4. Vaata nimekiri üle ja märgi, millistelt rakendustelt teavitusi soovid / ei soovi. 

Samuti saab seada telefonile erinevaid režiime. Üks neist on „Mitte segada“ (DND). See režiim võimaldab teavituste heli ja vibratsiooni funktsioonid välja lülitada ning teatud rakenduste puhul eemaldada ka teavitused ise.

iOS 16.3 puhul leiad selle nii: 

  1. Seaded

  2. Fookus

  3. Mitte segada (DND)

Android 13.0 puhul on see nii:

  1. Seaded

  2. Märguanded

  3. Mitte segada (DND)

IPhone’i „Mitte segada“ ja Androidi „Digitaalne heaolu ja lapsevanemlus“ seadete alt on võimalik seadistada ka järgmised: „Öörežiim“ ehk „Unerežiim“ ja „Töörežiim“ ehk „Keskendumisrežiim“.

Unerežiim võimaldab seadistada konkreetsed ajavahemikud, mil telefoni teavitused on peatatud. Nii ei sega need sinu und. Kui sul on olulisi rakendusi või kontakte, mille teavitusi/kõnesid sa ei taha maha magada, saab seadistada telefoni saama neid teavitusi nendelt konkreetsetelt rakendustelt ja kontaktidelt ka siis, kui on sisse lülitatud unerežiim.

Töörežiim võimaldab saada kõiki teavitusi valitud rakendustelt (kõik tööga seotu), kuid samal ajal lülitada välja kõik teavitused, mis ei ole tööl olles asjakohased.  Apple’i telefoni omanikel on võimalus rakendada „Töörežiimi“ ka asukohapõhiselt. Näiteks seadistad oma töökoha asukoha ja saadki lõpetada muretsemise kõikide töörutiini segavate ebaoluliste teavituste pärast.

Selle leiad siit: 

  1. Seaded

  2. Fookus

  3. Lisa ajavahemik

  4. Siin saab valida ajavahemiku, asukoha ja rakendused, mille teavitused seal olles välja lülitada.

iPhone’i kasutajatel võib kasu olla ka funktsioonist „Äratamiseks tõsta“. See funktsioon tagab selle, et telefoni üles tõstmisel aktiveerub ekraan automaatselt ja kuvab kõiki teavitusi ja lugemata sõnumeid. See tagab kiire ligipääsu telefoni saabunud kõige uuematele uudistele, kuid tähendab ka seda, et veedad ekraani taga rohkem aega. Eelmisest funktsioonist erinevalt ei tühista see funktsioon teavitusi, vaid piirab seda, kui tihti need kasutaja silmade ees vilguvad.

„Äratamiseks tõsta“ funktsiooni rakendamiseks iOS 16.3 puhul tee nii: 

  1. Seaded

  2. Ekraan ja eredus

  3. Aktiveeri „Äratamiseks tõsta“ funktsioon

Muuda igapäevaseid harjumusi

Lisaks ülaltoodud telefonisisestele muudatustele saad muuta ka igapäevaelu. Telefoni kasutusaja vähendamiseks püüa hoida seda raskestikättesaadavas kohas, nt tänaval kõndides hoia seda koti sügavamas taskus, mitte käes või püksi-/jakitaskus.

Voodisse minnes pane telefon kindlasti kaugemale ära, sest nii on väiksem võimalus, et seda kasutama kipud. See aitab paremini uinuda (sest telefon ei katkesta su und) ning tagab ka motivatsiooni ärgates voodist välja ronida, sest telefon pole su kõrval ja sa ei saagi kohe kõige uuemaid uudiseid lugema hakata.

Telefonikasutust võivad vähendada ka silmast-silma kohtumised. See võib olla hea viis oluliste küsimuste arutamiseks ilma tehnoloogiata, nii tööl kui sõpradega aega veetes. Sealjuures on oluline jätta telefon sellistel kohtumistel kotti, mitte lauale, kus see võib segavaks faktoriks muutuda.

Loo endale tervislik suhe oma telefoniga - kasuta seda vaid vajadusel, mitte ära teeni oma armastatud seadet!

Kuid kui su seade enam sind täielikult ei teeni, siis on aeg tuua see TSC-sse, kus meie oskuslikud tehnikud panevad sellele diagnoosi ja lahendavad probleemi originaalvaruosade abil, sest oleme volitatud hoolduskeskus.