Avaldatud: 2023-04-21

Nõuandeid telefoni kevadpuhastuseks

Aeg kevadpuhastuseks! Jah, nii telefonis kui teistes seadmetes! See on vajalik, sest telefonidesse koguneb tihtipeale palju soovimatuid pilte ja rakendusi, mida kunagi ei kasutata. Samuti tuleks üle vaadata värskendused ja tellimused. Pärast kevadpuhastust on lihtsam telefonist asju üles leida, aga see ka töötab kiiremini, sest seda ei kurna ebavajalikud rakendused jms. Millega peaks telefoni korrastamisel ja puhastamisel arvestama? 

Eemalda rakendused, mida enam ei kasutata

Tõenäoliselt oled laadinud alla kindla eesmärgiga rakendusi, mis ei ole teatud aja pärast enam asjakohased ning võtavad vaid telefonis ruumi ära. Nüüd on õige aeg sellised unustatud rakendused telefonist eemaldada. Seda saab teha käsitsi, kustutades ühekaupa kõik soovimatud rakendused, kuid suurem edu saadab sind siis, kui õpid eemaldame rohkem kui ühte rakendust korraga. Nii iPhone kui Android pakuvad võimalusi kasutuses mitteolevate rakenduste tuvastamiseks. Kõige lihtsam võimalus on vaadata kõikide rakenduste nimekirja.

iOS 16.3 puhul leiad selle nii:

  1. Seaded 
  2. Üldsätted 
  3. iPhone’i salvestusruum

Kuid Apple’il on ka teine huvitav ja kasulik funktsioon - võimalus lülitada sisse rakenduste automaatne eemaldamine, mis tähendab, et kui rakendust pikka aega ei kasutata, siis see eemaldatakse seadmest automaatselt ja nii ei võta see enam telefonis ruumi. Automaatse eemaldamise sisselülitamine

  1. Seaded
  2. Üldsätted
  3. iTunes ja App Store
  4. Luba kasutuses mitteolevate rakenduste eemaldamine

Android 13.0 puhul leiad kasutuses mitteolevad rakendused järgmiselt:

  1. Play Store
  2. Klõpsa ülal paremas nurgas olevale Google profiilile 
  3. Halda rakendusi ja seadet
  4. Halda
  5. Vali sorteerimiskriteeriumiks kõige vähem kasutatavad rakendused (kõik kasutuses mitteolevad ja harvakasutatavad rakendused on siis nimekirja ülaosas ja neid saab lihtsasti kustutada).

Kui ebavajalik on eemaldatud, soovitame korrastada ülejäänud rakendusi kuva ja/või kausta kaupa nii, et kõik on kiiresti ja lihtsasti ligipääsetav.

Galerii puhastamine

Tõenäoliselt on su telefon ka fotodest täis tuubitud ning mõned neist on kindlasti korduvad või väga sarnased. Võibolla on heade piltide hulgas ka uduseid pilte või suvalisi ekraanikuvasid. Nii Apple’i kui Androidi seadmed suudavad tuvastada täpselt samasuguseid pilte, seega on selle probleemi lahendamine lihtne.

Kuidas leida galeriist dubleeritud pilte?

iOS 16.3:

  1. Galerii
  2. Albumid, keri alla ja vali Duplikaadid
  3. Vali pilt
  4. Vali
  5. Ühenda üksused

Android 13.0:

  1. Galerii
  2. Klõpsa all paremas nurgas kolmele triibule
  3. Soovitused
  4. Kustuta dubleeritud pildid

Väga sarnaste, kuid mitte identsete piltide puhul peab ise vaeva nägema. Tuleb võtta aega ja käia galerii läbi, kustutades kõik, mida enam pole vaja. 

Vabane teistest ebavajalikest failidest

Lisaks kasutusel mitteolevate rakenduste ja soovimatute fotode ning videote kustutamisele tuleks puhastada ka telefoni teisi kaustu. Kontrolli oma allalaadimiste kausta - allalaadimisteks on tihtipeale failid, mida vajad vaid ühekordseks vaatamiseks, seega võid enamiku neist kustutada. Samuti tasuks vaadata läbi kõikvõimalikud märkused ja meeldetuletused, sest kindlasti leidub seal midagi, mis pole enam oluline. Lisaks vaata sõnumirakendusi (SMS, WhatsApp, Telegram jne). Kui nendessse rakendustesse on salvestatud aastatetagused sõnumid, siis mõtle järele, kas sa ikka vajad neid. Kui järeldad, et saad ilma nendeta hakkama, siis kustuta need. 

Sõnumite kuhjumise vältimiseks saad kasutada kaduvaid sõnumeid, mis kaovad, kui mõne aja möödudes. Sellist funktsiooni saab kasutada WhatsAppis. 

Kuidas seadistada kaduvaid sõnumeid?

  1. Ava WhatsApp
  2. Klõpsa ülal paremas nurgas olevale kolmele punktile
  3. Seaded
  4. Privaatsus
  5. Sõnumitaimeri algseadistus
  6. Vali aeg (24h / 7 päeva / 90 päeva), mille järel sõnumid kaduda võiksid

Säilita olulisi ja vajalikke faile pilves

Vältimaks olukorda, kus tuleb telefoni probleemide või kadumise korral kõigile olulistele ja kaunitele fotodele ning videotele head aega öelda, varunda oma faile või salvesta need pilve.

Androidi telefoni kasutajana saab hoida faile Google kontol. 

  1. Kuidas faile Google kontole varundada?
  2. Ava Google Photos
  3. Mine oma kontole ülal paremas nurgas
  4. Fotorakenduse seaded
  5. Varunda
  6. Luba varundamise funktsioon

Apple’i seadme puhul saab kasutada Google kontot ja käituda sarnaselt Androidi kasutajaga, kuid mugavam on kasutada iCloudi. 

Kuidas faile iCloudi varundada?

  1. Seaded
  2. Mine oma kontole (klõpsa oma nimel)
  3. iCloud
  4. iCloud Backup
  5. Lülita see funktsioon sisse. iCloud varundab su faile automaatselt, kui iPhone on sisselülitatud, lukustatud ja Wi-Fi ühendusega (käsitsi varundamiseks klõpsa nuppu Varunda kohe)

Kui failid on varundatud, saab need muretult seadmest kustutada. Google konto ja iCloud ei ole ainukesed võimalikud failide varundamise variandid. Proovi ka Dropboxi, Flickr’it, Internxt Photos rakendust ja teisi.

Tee vajalikud värskendused 

Telefoni korrektse toimimise tagamine tähendab ühtlasi seda, et telefon ja rakendused peavad olema ajakohased. Rakenduste värskendamine viimasele versioonile annab sulle ligipääsu kõige uuematele funktsioonidele ja parandab rakenduse turvalisust.

Androidi seadmel saab värskendada rakendusi ühekaupa, korraga või automaatselt. Rakenduste automaatse värskendamise seadistamine.

Kuidas seadistada rakenduste automaatset värskendamist?

  1. Ava Google Play Store
  2. Klõpsa profiili ikoonile ülal paremas nurgas
  3. Seaded
  4. Võrguseaded
  5. Värskenda rakendusi automaatselt
  6. Seejärel valige üks järgnevatest variantidest (värskenda seadet mistahes võrgust või ainult Wi-Fi võrgust)

Apple’i seadme rakenduste automaatse värskendamise seadistamiseks tee nii:

  1. Ava seaded
  2. App Store
  3. Lülita rakenduste värskendused sisse

Tellimuste ülevaatamine

Tõenäoliselt on sul rohkem kui ühe rakenduse tellimus. Mõtiskle, kas kõik tellimused on ajakohased! 

Androidi seadme puhul saad vaadata tellimusi nii:

  1. Seaded
  2. Google
  3. Halda oma Google’i kontot
  4. Maksed ja tellimused
  5. Halda tellimusi
  6. Vali tellimuse uuendamine või tühistamine

Apple’i seadme korral toimub tellimuste haldamine ja ostude vaatamine App Store rakenduses.

  1. Ava App Store, klõpsa ülal paremas nurgas olevale pildile/profiilile
  2. Tellimused
  3. Vali tellimus ja toiming - tellimuse muutmine või tühistamine, aegunud tellimuse uuendamine

Liigu kevadesse täiendava võimsusega

Telefoni soojadeks ilmadeks ettevalmistamiseks on hea vahetada välja telefoni aku. Seda tuleks teha, kui telefon on olnud kasutuses vähemalt kaks aastat ja kui aku kiiresti tühjaks läheb, kasutuse ajal kuumeneb või seade kasutuse ajal end välja kipub lülitama. Selliste probleemide esinemisel vii telefon volitatud hoolduskeskusesse kontrolli ja akuvahetusse!

Kui telefonil esineb tõsisemaid probleeme, nt mittetöötav ekraan, heli puudumine või teisi mittetoimivaid funktsioone, siis ära proovi neid probleeme ise lahendada - vii seade hoolduskeskusesse, kus on selleks puhuks professionaalid.

Kui tood oma seadme meie kätte, siis teostame diagnostika ja kui oleme kahjustuste ulatuse kindlaks teinud, anname teada, mida remontimiseks teeme ja kui palju see maksma läheb. On oluline pidada meeles, et seadme mistahes hooldus ja remont viiakse läbi tootja juhiste kohaselt, kasutades heakskiidetud tööriistu, kõige asjakohasemaid meetodeid, moodsat varustust ja vajadusel, originaalvaruosi, sest meie keskus on volitatud hoolduskeskus.