Avaldatud: 2024-02-09

Kuidas kaitsta arvutit reisides?

Olgu lähetus või puhkusereis – sülearvuti on kõikjal kaasas. Kuid oma truu reisikaaslase eest tuleb hoolt kanda, et see jõuaks sihtkohta tervena ja töökorras. Arvestada tuleb reisi eripära, ilmastikuolude ja ka sellega, kui korralikult suudad kotti pakkida. Sellest artiklist leiad praktilisi nõuandeid, kuidas luua sülearvuti jaoks soodsaid reisitingimusi.

Kuidas hoida reisi ajal ära arvuti purunemist?

1. Hangi seljakott, millel on spetsiaalne sülearvuti jaoks mõeldud tasku. Sülearvutitasku peab olema piisavalt paksu ja tugeva polsterdusega nii välis- kui ka siseküljel. Samuti peaks polsterdus olema ka koti põhjas, et kaitsta seadet põrutuste eest kotti maha asetades. Oluline on veenduda, et tasku oleks piisavalt suur sülearvuti ära mahutamiseks, kuid mitte liiga suur, et seade pidevalt loksub. Mõnel seljakotil on spetsiaalsed varguste vastased turvameetmed, näiteks kombineeritud tõmblukud või peidetud lahtrid. Kui reisid kohta, kus taskuvargad ei tuku, ja kavatsed sülearvutit kõikjal kaasas kanda, tasub selliste omadustega seljakotti investeerida, sest uus sülearvuti maksab kindlasti rohkem, rääkimata teabe ja andmete kaotamisest. Lennureisil on alati soovitatav jätta sülearvuti käsipagasisse.

2. Paki läbimõeldult. Sülearvuti paigutamine seljakoti spetsiaalsesse taskusse on hea mõte. Kuid tähtis on ka see, kuidas pakid oma kotti muud asjad. Heal seljakotil on tavaliselt mitte ainult arvutitasku, vaid ka muid praktilisi lahtreid nii sees- kui väljaspool, mis aitavad asju organiseerida. Korralikult pakitud seljakotis on iga ese oma kohal, vähendades sülearvuti kahjustamise ohtu. Kui tõmbluku sulgemisel tekib raskusi, on mõistlik pigem mõnest asjast loobuda, selmet üritada kõike kokku pressida. Surve võib kahjustada sülearvuti pinda ja äärmuslikel juhtudel isegi ekraani purustada.

3. Lülita arvuti täielikult välja. Väga ahvatlev on lihtsalt sulgeda sülearvuti kaas, lastes sellel reisi ajal olla puhke- või ooterežiimis. Siiski soovitame tungivalt seadme täielikult välja lülitada. Ka oote- ja puhkeolekus tekitab sülearvuti siiski veidi soojust. Reisi ajal on sülearvuti põhiliselt kotis, millest soe õhk välja ei pääse ja võib põhjustada seadme ülekuumenemist.

4. Kaitse sülearvutit väliskeskkonna ja ilmastikuolude eest. Sotsiaalmeedias võib sageli näha pilte eksootilistes paikades basseini serval või terrassil lebavaid arvuteid. Kuid elektroonika ja vesi ei ole sugugi parimad sõbrad. Reisides on oluline tagada sülearvuti kaitse vihma, lume ja muude niiskusallikate eest. Üks lahendus on hankida veekindel seljakott. Tasub tähele panna, et enamik seljakotte on vastupidavad ainult teatud koguse niiskuse suhtes. Seega, kui on teada, et ees ootavad kaua kestvad tugevad sademed, võid lisaturvalisuse tagamiseks hankida veekindla arvutikoti. Kuid ära unusta alati sülearvutit täielikult välja lülitada, sest veekindlad ümbrised ei taga õhuringlust. Samuti tuleks vältida otsest päikesekiirgust. See kehtib nii arvuti kui ka arvutikoti kohta. Tugev päikesekiirgus põhjustab päikesepõletust mitte ainult sinu nahal, vaid võib üles sulatada ka sülearvuti osad, tekitades püsivaid kahjustusi. Ja musta värvi kott tõmbab ligi rohkem soojust, mida otse loomulikult tunneb ka kotis olev seade.

5. Veendu, et laadimine oleks ohutu. Sülearvuti laadimine võib reisil olla seotud riskidega, eriti kui reisid kohtadesse, kus on teistsugused pistikupesad. Hea mõte on juba enne reisi osta kvaliteetne adapter, et ei peaks muretsema, kui sülearvuti äkki tühjaks saab, ega kiirustades haarama esimese adapteri järele, mis võib olla kallis või ebakvaliteetne. Teine võimalus on hankida akupank, kui arvuti selle kasutamist toetab. 

6. Sõlmi kindlustus. Eriti mõistlik on sõlmida reisikindlustusleping, mis katab ka reisile kaasa võetud elektroonikaga seotud kahjud. 

Mida teha, kui arvuti reisi jooksul katki läheb?

Kui lähed mitmeks kuuks reisile, siis tavaliselt leiad suurematest linnadest remonditöökoja või äärmisel juhul elektroonikapoe, kust õnnestub osta mõistliku hinnaga uus kvaliteetne seade. Remonditöökotta pöördudes on oluline teada oma arvuti tootjat ja täpset mudelit. Alati on hea, kui kaasas on ostutšekk (sobib ka digitaalne), sest paljud tootjad pakuvad garantiiremonti kogu Euroopas ja erandjuhtudel saab korraldada garantiiremonti ka väljaspool eurotsooni. Samuti tasub salvestada oma arvutis olevad andmed võimaluse korral välisele kõvakettale või pilvepõhistele virtuaalserveritele, sest remondi ajal ei pruugi olla võimalik andmeid päästa. Kui viga ilmneb vahetult enne kavandatud tagasipöördumist, on kõige parem, kui seadet parandavad kohalikud ja asjatundlikud TSC volitatud teeninduse tehnikud. Arvutite parandustöid teostatakse vastavalt kõrgeimatele kvaliteedistandarditele, kasutades tootjapoolse sertifikaadiga originaalvaruosi.a